Chery Türkiye Fan Kulüp | Tiggo | Alia | Kimo | Chance | Taxim | Niche


Konuyu görüntüleyenler:
2 Misafir

Cevapla  Gönder 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chery Tiggo 3 Tecrübem ve İncelemelerim
05-29-2012, 05:34 AM
Mesaj: #1
Chery Tiggo 3 Tecrübem ve İncelemelerim
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, arabamı yeni aldım ve internette bu forumda dahil hiç bir yerde yeterli kaynak ve dökümana ulaşamadım. Allahtan yabacı dilimi geliştirmişim de uluslararası bir kaç sitede veriye ulaşabildim.
Chery Tiggo 3 Lusso araca sahibim 2008 model. Aracım temiz servis bakımları eksiksiz yapılmış ve 86.000'de.

Yakıt olarak LPG ile ölçüm yaptım 240 krş / km yaktı.
Çekişinden memnunum keza aracın 1375 kg cüssesi ve 1.6 motoruna göre gayet iyi.

Ancak şanzuman için tam olarak iyi diyemiyeceğim. Evet dişli aralıkları iyi hesaplanmış ve motor devri az yakıt harcamak için düşünülmüş, küçük viteslerdeki çekişide güçlü kılınmış ama vites arası geçişlerin sertliği ve zorlanması gayet yorucu oluyor.

Herkesin dediği gibi, iç aksamı şık olmakla birlikte plastiklerinin kalitesiz olduğu aşikar. Hatta bu gün kapı içindeki ışık kapağının tırnağı kırılmış düştü.

Şu ana kadar 130 km hıza çıkabildim ve güven hissettim ancak 160 tan sonra ne olur bilmiyorum.

Servis her 10.000 de bujileri, yağı, filtreleri değiştirdiğini söyledi. Bedeli yaklaşık 300 TL. Herşeyi anladım da bujileri niye değiştiriyorlar onu anlamadım. Zaten servisi her 10 binde kullanacağımı sanmıyorum.
User Tools
Alıntı Yaparak Cevapla
06-13-2012, 08:52 PM
Mesaj: #2
RE: Chery Tiggo 3 Tecrübem ve İncelemelerim
Aracın en beğendiğim yönü frenleri. Eski arabam Hyundai Getz 1.3 tü belki o sebeple bilmiyorum ama Chery'nin frenlerini gayet beğendim.

Aracımı 25 bine aldım. Jeep'e biniyorum demiyorum ama 25 bin TL lik SUV olduğunu biliyorum ve ona göre kullanıyorum. Beklentim Nissan'ın SUV araçları gibi değil. O yüzden hayal kırıklığı yaşamadım.

Bunun dışında içi gayet geniş, sacı kalın.

İçeri ses aldığı doğru ama beni çok rahatsız etmedi. Klimasınıda yeterli buldum.

Şimdilik bu kadar kullandıkça karşılaştığım noktaları bu başlıkta toplayacağım. Katkıda bulunacak Tiggo kullanıcılarını bekliyorum. Deneyimlerimizi paylaşacağımız bir veri tabanı oluşmasını umuyorum.
Aracımı alalı 1 ayı geçti. İlk heyecanı üzerimden attığıma göre daha rasyonel bir yorum yapabillirim diye düşünüyorum. Okunması kolay olsun diye artılar ve eksiler olarak ayıracağım.

ARTILAR

Kesinlikle fiyatını hak ediyor bu araç. Verdiğim her kuruşa helal olsun.
160 km hızda kendimi güvende hissettim, tırların yanından geçerken savrulmadan ilerleyebilmenin hazzını yaşadım. (Eski aracım Hyundai Getz'ti)
Donanımı gayet yeterli ve ihtiyaçlar düşünülerek dizayn edilmiş.
Kliması çok verimli. 38 derece sıcaklıkta İstanbulda 12 Haziran günü banamısın demedi. Arabanın içi buzdolabı gibiydi.
Frenlerinden memnunum.
Yol tutuşu ve sürüş keyfi güzel.
Bir arkadaşın Opel Astra 2009 model aracını yıkamadan almaya gittiğimde kullandım bir kaç gün önce. Kendimi yerde oturuyormuş gibi hissettim. Araç dizel ve 1.3 motor olduğundan sanırım turbosu devreye girmezse benim Chery'den çok daha hantal bir araçtı. Yol tutuşu ve güvenliği açısından arabamın değerini bir kez daha anladım. İç plastiği de öyle ahım şahım değildi Opel'in.
Uzun yolda 2.600 devire kadar motor sesini içerden çokta fazla duyamadım. Özellikle camlar kapalıyken içerde sessizlik sağlayabiliyorum.
Yakıt tüketimi ciddi mana da beni şaşırttı 135-145 krş arasında değişiyor şehir içinde. Ortalama 11 lt yakıyor. Tabi lpg de.
Eksileri

Komik bir eksiklik ama müzik çalara mp3 bağladığımda kontağı açıp kapatırken her seferinde mp3 teki ilk parçaya geri dönüyor.
Lastik sesini göreceli olarak içeri alıyor.
Motor gücü yeterli olabilir belki ancak performansı yeterli değil. Örneğin 80 km hızda giderkez gaza sonuna kadar bastığımda Hyundai Getz çok kısa zamanda 140-150 leri görürken Chery bu konuda çok hantal kalıyor. Kısacası tek şeritli yollarda sollama yaparken dikkat edilmeli. Çünkü seri bir araç değil.
Yine ilginç bir sorun. Otoyollardaki km saatini ölçme için yapılan 5 km lik alanlarda deneme yaptım ve 5.2 km çıktı. Yani 5 km yolda aracımın saati 5.2 km gösteriyor. Diğer bir değişle % 4 fazla gösteriyor. Bu da 100 bin km de 4 bin km yapar. Aynı zamanda hesapladığım yakıt tüketimini de %4 yukarı çeker.
Debriyajı biraz yukarda, kavramayı geç yapıyor.

SONUÇ
Sanıyorum bir sonra ki arabam da Chery olacak.
User Tools
Alıntı Yaparak Cevapla
06-28-2012, 05:02 AM
Mesaj: #3
RE: Chery Tiggo 3 Tecrübem ve İncelemelerim
bendede cher tıggo 3 var 2011 model aracım 55 bnde baskı balata yedı suana kadar tek masrafım oydu garantye sokmadılar kullanıcı htası dedıler sızce bu dogrumu 55 bnde arac baskı balta yıyır ve grantıye grmıyor bude arabnn yol tutusundan ılk zamanlar memenundm dun kaza yaptım vraja 150 grdm sıcaktı hava cok tam denerken anı fren yaptım ve araba oldugu yerde bı dondu ondan snra el frenınle arbayı braz topladım ama arkdası o hızla vrmasına rahmen arabada sadece cızıkler oldu ve ıyıde yapmsm kaza arabnn saglmalıgı grdm anladım rahat 100 vardı vruruken cnku
User Tools
Alıntı Yaparak Cevapla
06-29-2012, 06:18 AM
Mesaj: #4
RE: Chery Tiggo 3 Tecrübem ve İncelemelerim
Öncelikle geçmiş olsun kardeşim. Ucuz yırtmışsın. O hızlarda çok ciddi sonuçları olan kazalar olabiliyor.

Balata olayına gelince ben aracı 80 binde aldım 2 kere debriyaj balatası değişmiş. Tabi burada önemli bir ayrıntı var aldığın kişi bayandı. Debriyaj balatasının garantiden değişmemesi normal bir durum aslında..
User Tools
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla  Gönder 


Forum'a Git:

MyBB Tema